Telefon: (+48) 534-252-915 E-mail: biuro@dach-konstruktor.pl

Więźba

Więźba dachowa

Więźba dachowa jest podstawą konstrukcji każdego dachu. Od jakości materiału, z jakiego została wykonana więźba dachowa, precyzji jego obróbki, poprawności obliczeń konstrukcyjnych oraz zgodnego ze sztuką montażu zależy bezpieczeństwo ludzi, mieszkających w danym domu.
Wybór więźby dachowej jest wyborem dokonywanym na cały okres życia budynku – niezmiernie rzadko w trakcie użytkowania budynku dochodzi do wymiany całej więźby dachowej lub jej poszczególnych elementów, a taka ewentualna wymiana jest bardzo skomplikowana i kosztowna.

Przy realizacji projektów konstrukcji wykorzystujemy drewno lite, klejone kvh oraz bsh. Posiadamy także w ofercie różnego rodzaju drewno profilowane na deskowania, szalowanie dachów, łacenie, elewacje i tarasy.

 

Podejmując decyzję o zakupie więźby dachowej należy pamiętać, że jest to element konstrukcyjny o ogromnym znaczeniu dla bezpieczeństwa mieszkańców budynku, który jednocześnie kosztuje stosunkowo niewiele w porównaniu z innymi elementami budynku. Koszt zakupu klasycznej więźby dachowej wynosi ok. 3,0-3,5% wartości budynku w stanie surowym. W przypadku najwyższej jakości więźby z drewna suchego i struganego udział ten wyniesie ok. 5,0-6,0%.

 

Rodzaje drewna konstrukcyjnego

W Dach Konstruktor oferujemy kilka rozwiązań co do wyboru jakości drewna przeznaczonego na konstrukcję:
1) drewno lite, impregnowane, certyfikowane
2) drewno lite KVH (suszone komorowo, strugane)
3) drewno klejone warstwowo BSH (szuszone komorowo, strugane)

 

Drewno KVH

KVH – konstrukcyjne drewno lite (niem. KVH – Konstruktionsvollholz) jest nowoczesnym, certyfikowanym materiałem konstrukcyjnym produkowanym zgodnie z normą PN-EN-15497 o bardzo szerokim zastosowaniu w budownictwie oraz przemyśle.


Zastosowanie
  - drewno do konstrukcji ścian (np. w budownictwie szkieletowym),
  - drewno do konstrukcji stropów,
  - suche i strugane drewno do konstrukcji więźby dachowej,
  - widoczne, dekoracyjne belki stropowe,
  - belki do prac konstrukcyjnych (altanki, garaże, zadaszenia, pergole, antresole, sauny fińskie, regały, półki, carporty itp.)
  - belki do suchej zabudowy (konstrukcje pod płyty GK, OSB itp.)
  - legary pod deski podłogowe


Podstawowe cechy
  - drewno certyfikowane do klasy C24 wg. PN-EN-15497 – do zakupionej partii dostarczamy Deklarację wartości właściwości użytkowych (wg. normy zharmonizowanej PN-EN 14080:2013-07.
  - istnieje możliwość zamówienia drewna KVH o podwyższonej klasie wytrzymałości C27 lub C30.
  - drewno suche – suszone komorowo* do ok. 15%
  - drewno czterostronnie strugane, klasa wizualna Nsi, istnieje możliwość zamówienia drewna KVH o podwyższonej klasie wizualnej Si.
  - kanty (krawędzie) fazowane (załamane)
  - belki kvh mogą być łączone na długości na mikrowczepy (elementy o dług. do 5 m najczęściej są lite)
  - dostępne długości od 5,00 do 13,00 m, istnieje możliwość zamówienia drewna KVH dociętego na dokładnie zadany wymiar (Klient nie ma strat na docinaniu KVH na długości), a także możliwość zamówienia drewna KVH w wymiarach innych, niż typowe.

* - w przypadku drewna suszonego komorowo można zrezygnować z dodatkowej impregnacji chemicznej, która jest konieczna w przypadku drewna mokrego – tartacznego. Drewno suche wystawione na działanie warunków atmosferycznych wymaga jedynie ochrony przeciwko negatywnemu wpływowi warunków atmosferycznych.

 

Drewno BSH

BSH – drewno klejone warstwowo (niem. BSH – Brettschichtholz, ang. Glued Laminated Timber), certyfikowane, produkowane zgodnie z normą PN-EN-14080 - wysoce zaawansowany produkt drzewny, mający zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane są najwyższe parametry wytrzymałościowe, wysoka estetyka i stabilność wymiarów. Może stanowić alternatywę dla innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal czy żelbet.


Zastosowanie:
  - drewno do konstrukcji budowlanych (hale magazynowe i sportowe, baseny, ściany, słupy, belki stropowe)
  - alternatywa dla konstrukcji stalowych i żelbetowych
  - jako suche i strugane drewno do konstrukcji więźby dachowej o najwyższych parametrach dekoracyjnych i wytrzymałościowych

Podstawowe cechy:
  - drewno klejone z lameli o grubości ok. 40 mm, łączone na długości na mikrowczepy
  - drewno suche – suszone komorowo* do ok. 15% , czterostronnie strugane, kanty (krawędzie) fazowane (załamane)
  - drewno certyfikowane – na życzenie dostępne są dokumenty potwierdzające proces produkcji i inne parametry drewna
  - drewno o bardzo małej skłonności do powstawania rys (pęknięć)
  - drewno o wysokiej stabilności wymiarowej i wysokiej estetyce
  - długości do uzgodnienia (zasadniczo klient otrzymuje dokładnie taką długość, jaką zamawia – bez strat materiału)

Zalety drewna klejonego BSH:
  - w przeciwieństwie do stali wytrzymałość drewna nie zależy od temperatury zewnętrznej
  - w przypadku zagrożenia ogniem drewno BSH zaczyna zajmować się wolno od zewnątrz, tworząc przy tym na swojej powierzchni zwęgloną warstwę, która je chroni, stąd wytrzymałość ogniowa BSH może być wyższa niż konstrukcji stalowych
  - ponieważ lamele, z którego klejone jest BSH są selekcjonowane jakościowo, dlatego w przypadku BSH da się osiągnąć wyższe parametry wytrzymałościowe, niż w przypadku drewna litego o tym samym przekroju
  - w procesie klejenia można osiągnąć bardzo duże przekroje drewna BSH, które nie byłyby możliwe w przypadku drewna litego
  - w porównaniu ze stalą i betonem konstrukcje z drewna klejonego BSH, przy podobnej cenie zakupu są tańsze w konserwacji i lżejsze (tańsze w transporcie)